מילון המונחים של אאוטבק

אנגלית
עברית

ABS

Anti-Lock Brake System

מערכת למניעת נעילת גלגלים. מערך של חיישנים מובנים במערכת הבלמים. מערכת זו הגיעה לכלי רכב מתחום בטיחות כלי טיס. תפקידה של המערכת לאפשר היגוי בזמן בלימה חזקה מאד, הרעיון הוא לאפשר לגלגל להמשיך להסתובב ע"מ שפעולת ההיגוי תתאפשר.

באחה BAJA

סבב מירוצי מדבר בכל מיני אורכים, 250 מייל, 500 מייל ו-1000 מייל הוא המפורסם והיוקרתי ביותר/ המירוצים נערכים בחצי האי באחה, מקסיקו. תוואי השטח מאופיין בקטעים מהירים מאד (יכולים להגיע למהירות נסיעה של למעלה מ200 קמ"ש בשטח), לצד קטעים תובעניים מאד המקשים על שרידות המשתתפים במירוץ.

בידלוק Bid lock

טבעת נעילה לשפת הצמיג. נעילה בשיטה זאת הינה על הדופן החיצונית בלבד של הג'נט והצמיג, כאשר שפת הצמיג השניה ( הפנימית), נותרת ללא נעילה. ברוב המקרים אין בעיה , משום שהדופן הפגיעה היא כמעט תמיד הדופן החיצונית ולא הפנימית. כאשר כלי הרכב נוטה על צדו בשיפוע צד או בזמן סיבוב, עיקר הלחץ מופעל על הצד החיצוני של הגלגל, ושם יש צורך לקיבוע שפת הצמיג לג'נט – דבר שיאפשר נסיעה עם לחץ אויר נמוך (יתרון בשטח טכני) מבלי שהצמיג יזוז מהג'נט.

בקר גדישה Boost Control

תפקידו לשמור על לחץ גדישה קבוע ולמנוע עליות ונפילות בלחץ. ישנם סוגים שונים, אנלוגיים ודיגיטליים, כאשר הדיגיטליים מדוייקים יותר ומאפשרים כיוון עדין במיוחד.

לחץ גדישה Boost

במנועים המצוידים במגדשי טורבו או מגדשי על, מונח זה מתייחס לכמות הלחץ, הגבוה מן הלחץ האטמוספרי, הנוצר בצנרת היניקה של המנוע. לחץ הגדישה הינו התוספת המושגת באמצעות שימוש בתצורת "יניקה מאולצת" לעומת אי השימוש בהם במנועים "אטמוספריים". בעוד שלחץ אטמוספרי סטנדרטי עומד על כאטמוספירה אחת בכל זמן נתון, לחץ גדישה של 1 באר (Bar) משמעותו שהמנוע יונק אוויר בלחץ של כ-2 אטמוספירות, כלומר כפול מן הלחץ האטמוספרי הסטנדרטי. כידוע במנועי בעירה פנימית, יותר אוויר=יותר דלק=יותר הספק ומומנט ולכן ניתן להבין מדוע מגדשים למיניהם הם חביבים במיוחד על משפרי המכוניות בעולם. את לחץ הגדישה ניתן למדוד באמצעות מדי לחץ גדישה או בקיצור "שעוני גדישה".

גל זיזים Camshaft

ציר מתכת אשר מונע באמצעות רצועה, שרשרת או גלגלי שיניים המחוברים לגל הארכובה. גל הזיזים מקבל את שמו מן הזיזים (בליטות) הנמצאים עליו אשר מטרתם לפתוח ולסגור את שסתומי היניקה והפליטה במנוע. למנועי שונים, גלי זיזים שונים בהתאם לייעוד הרכב. כיום נהוגים גלי זיזים בעלי תזמון שסתומים משתנה שכפי ששמם רומז מאפשרים השהיית הפתיחה והסגירה בהתאם לסל"ד המנוע. גל זיזים יחיד (Sohc) שולט הן בשסתומי היניקה והן בשסתומי הפליטה בעוד שבגל זיזים כפול (Dohc) גל זיזים אחד שולט ביניקה בעוד השני בפליטה.

גל ארכובה Crankshaft

ציר ראשי הרץ לאורך המנוע ונתמך ע"י המיסבים הראשיים. תפקידו של גל הארכובה הוא להפוך את התנועה האנכית של הבוכנות לתנועה סיבובית אשר תועבר בסופו של דבר לגלגלים. אל גל הארכובה מתחברים הטלטלים אשר מתחברים לבוכנות וכן גלגלי שיניים המאפשרים קישור בין גל הארכובה לגל הזיזים באמצעות שרשראות או רצועה לשם הבטחת תזמון מדוייק של פעולות המנוע.

מצמד (קלאץ׳) Clutch

רכיב במערכת ההינע אשר תפקידו להפריד את המנוע מתיבת ההילוכים על מנת לאפשר העברת הילוכים בעת הצורך. בעת שחרור הדוושה ולאחר בחירת ההילוך, תנועת המנוע מתחברת חזרה לתיבת ההילוכים והשניים מסתובבים יחד במהירות מתואמת.

קויל אובר Coil over

מרכיב במתלה הרכב. הכינוי "קוילאובר" הינו קיצור של "Coil spring over shock" (בעברית "קפיץ על בולם") והוא נובע מתצורתו שכן הקוילאובר מגיע כיחידה אחת המורכבת מבולם זעזועים שעליו מורכב קפיץ ספירלי. ישנם סוגי קוילאוברים שמאפשרים כיוונונים שונים:

  • כיוונון של גובה הרכב (במידה ועל גוף הבולם יש תבריג וטבעות נעילה)
  • כיוונון קשיחות/התנגדות לכיווץ (ברז COMPRESSION).
  • כיוונון מהירות פעולת החזרה (REBOUND) של בולם הזעזועים – מאפשר ריסון מבוקר של הקפיץ.

קומפריישן Compression Damping

תפקידו של בולם הזעזועים הוא לרסן את האנרגיה בפעולת המתלה. בזמן פעולת הדחיסה (Compression) בולם הזעזועים סופג את האנרגיה, לפי עקרון הפעולה של הנעת נוזל והולכת חום. על ידי דחיקת בוכנה דרך שמן, מתפתח בתוך הבולם חיכוך הידראולי. החיכוך נחוץ כדי להתנגד לקיפוץ הלא מרוסן של המתלה. הנוזל ההידראולי שבגוף הבולם ("שמן"), נדחק דרך נקבים זעירים בבוכנה אשר מאפשרים מעבר של כמות שמן מועטה. התוצאה היא האטה של תנועת המתלה. חשוב לציין שכל בולם זעזועים הוא מערכת שיכוך תלוית מהירות. המשמעות היא שככל שהתנועה תהיה מהירה יותר כך ההתנגדות לתנועה שיפיק הבולם תהיה גדולה יותר.

קפה רייסר Café Racer

אופנוע אשר עוצב במיוחד על-מנת להידמות לאופנועי המירוץ משנות ה-50 וה-60'. שמם נובע מהסטיגמה שדבקה ברוכבי האופנועים, לפיה הרוכבים התחרו מבית קפה אחד למשנהו בלונדון. אופנועים אלו אופיינו בשמשה קדמית נמוכה, ותנוחת הרכיבה השפופה של הרוכב שנועדה לצמצום התנגדות הרוח.

גל הינע Driveshaft

הציר האחראי על העברת כוח המנוע מתיבת ההילוכים לדיפרנציאל, ממקור הכוח לחלק הנע ברכב. לרוב נמצא את גלי הינע על רכבי הנעה אחורית או ברכבי 4X4.

דאון פייפ Down Pipe

חלק במערכת הפליטה ברכב אשר מחבר את סעפת הפליטה, המחוברת למנוע, ליתר צנרת הפליטה.

דיפיוזר diffuser

חלק במרכב הרכב אשר נועד לשפר את האווירודינמיות ובכך להפחית את מקדם הגרר המופעל על הרכב בעת נסיעה. הדיפיוזר ממוקם בתחתית הטמבון האחורי. בנוסף למראה הספורטיבי הנלווה לדיפיוזר, תרומתו, כאשר הוא מתוכנן כהלכה, מורגשת בעיקר במהירויות גבוהות בהן להתנגדות הרוח יש השפעה משמעותיות על התנהגות הרכב ויציבותו.

דראג Drag

מירוצי מיאוץ. המירוצים נערכים בין 2 מכוניות שנבנו במטרה אחת ויחידה, להאיץ כמה שיותר מהר, ע"מ לעבור 400 מטר (רבע מייל) בזמן המהיר ביותר.

דריפט Drift

Drift הינה המילה האנגלית להחלקה. תחרויות דריפט הינן תחרות ראווה בהן על הנהגים להימצא במצב של היגוי יתר כמה שיותר זמן, בזויות חדות ככל הניתן ובמהירות הגבוהה ביותר. המכוניות נבנות במיוחד לסוג המירוצים הזה, לרוב יהיו בעלות הנעה אחורית, בלם יד הידראולי מתכוונן, מנועים חזקים מאד, וזויות היגוי משופרות.

מרוץ דקאר Dakar Rally

נקרא בעבר מרוץ פריז דקאר. זהוא מירוץ הראלי המפורסם ביותר בעולם. בעבר התחיל בפריז והסתיים בעיר דקאר אשק בסנגל. בשנים האחרונות עבר לחלקה הדרומי של יבשת אמריקה עקב איומים של טרוריסטים אפריקאים. המירוץ הוא מירוץ ראלי שנערך על פני 3 שבועות בערך ומחולק לקטעי מירוץ וקטעי קישור כל יום מחדש. הצוות המנצח (נהג ונווט) צריך לעבור אלפי ק"מ תוך כדי שהוא שומר על כלי הרכב שלו, לא טועה בניווט ונוסע מהר יותר מכל השאר בזמן המשוכלל. את המתחרים שלוקחים חלק במירוץ מלווים צוותי סיוע במשאיות, והם מחוייבים לעבור גם את קטעי המירוץ במהלך היום. בלילה המשאיות משמשות כמוסך נייד. המרוץ פתוח לנהגים מקצועיים וחובבים וכלל מספר קטגוריות (אופנועים, טרקטורונים, רכבי 2X4, 4X4, משאיות). בעבר השתתפו גם צוותים ישראלים בדקאר. הישראלי הראשון שהשתתף בדקאר הוא אביב דשאי שהשתתף בקגורית האופנועים ולאחר מספר שנים השתתף גם בקטגורית המכוניות. אחריו באו עוד רבים וטובים.

תיבת הילוכים רובוטית כפולת מצמדים DSG

עקרון הפעולה פשוט. בדומה לתיבת הילוכים רובוטית בעלת מצמד בודד, גם תיבת הילוכים כפולת מצמדים היא בבסיס תיבת הילוכים "רגילה". מנוע חשמלי מתזמן את שילוב ההילוכים ופעולת המצמדים. שני מצמדים, למה? ישנו מצמד לכל קבוצת הילוכים, זוגית ואי-זוגית. מצמד אחד עובד על הילוכים 1-3-5 והשני על הילוכים 2-4-6. בזמן נסיעה התיבה נמצאת בהילוך מסוים, במקביל קבוצת ההילוכים השנייה גם משולבת והמצמד הנוסף מפריד ומונע את העברת הכוח עד לרגע המתאים. בזמן העברת הילוך, בהעלאת או הורדת הילוך, מנוע חשמלי משלב את המצמד של קבוצת ההילוכים 1-3-5 ומנוע נוסף מפריד את המצמד של קבוצת הילוכים 2-4-6. פרק זמן החלפת ההילוכים מתקצר,תגובה מהירה יותר=ביצועים טובים יותר.

DOHC

Dual Over-Head Camshaft, מנוע שעושה שימוש ב-2 גלי זיזים עיליים, נפוץ במנועים עם מספר "גדול" יחסית של שסתומים (יניקה+פליטה) .

אנדורו Enduro

סבב מירוצי אופנועים/ המירוצים בדר"כ נערכים במסלול היקפי. הענף מאופיין בקצב רכיבה מהיר מאד, בשטח טכני ומאתגר/ נדרשת מהרוכבים מיומנות שיא. האופנועים צריכים להיות עם מנועים חזקים ע"מ להתמודד עם מצבי קיצון במהירויות גבוהות.

EBD

Electronic Brake Distribution , מערכת לחלוקת עומסי הבלימה. מערכת זו מאפשרת לכלי הרכב לבלום בקו ישר, במצבים של חוסר אויר באחד הגלגלים, כביש רטוב חלקית, ירידה לשול (כורכר, חול וכו'). מערכת זו תחלק את עוצמת הבלימה בין הגלגלים בצורה כזו שתאפשר בלימה מבוקרת ובטוחה, בקו ישר.

ESP

Electronic Stability Program , מערכת בקרת יציבות. מערכת זו כוללת בתוכה את ה-ABSּ+EBD+TCS , סינרגיה של המערכות יוצר מצב שבו כלי הרכב "יודע" לבקר את עצמו בזמן אמת ולהגיב במקרה הצורך, כלומר – במצב של איבוד אחיזה (תת היגוי/היגוי יתר) המערכות הרלוונטיות ייכנסו לפעולה (השוואת מהירות סיבוב הגלגל למהירות שבה כלי הרכב נוסע), מניעת נעילת הגלגלים (לאפשר היגוי בבלימה חזקה) ופיזור עומס הבלימה בצורה מדודה ומבוקרת בהתאם לסיטואציה הנתונה (לאפשר לכלי הרכב לבלום בקו ישר).

פורמולה אופ-רואד Formula Offroad

ענף מירוצי מכוניות בשטח/ נפוץ במדינות סקנדינביה, התחרויות נערכות במחצבות עפר. הרעיון הוא לטפס טיפוסים עם שיפועים בלתי אפשריים, ולמתוח את גבולות הפיזיקה לקצה. כלי הרכב בנויים משלדת צינורות, 2 סרנים חיים, מנועים מאד חזקים, וצמיגי כפות לאחיזה מקסימלית בשטח.

פורמולה 1 Formula

פורמולה 1 (F1) הוא מרוץ המכוניות היוקרתי ביותר בעולם ומהווה את הרמה הגבוהה ביותר שבמרוצי פורמולה. הליגה מפוקחת על ידי ההתאחדות הבינלאומית למרוצי מכוניות (FIA), ונכון לשנת 2014 מנוהלת על ידי ברני אקלסטון. הסדרה נחשבת לענף הספורט היקר ביותר בעולם ועלות מרוץ בודד נאמדת במאות מיליוני דולר. מרוץ הפורמולה 1 הראשון התקיים ב-1948, אך אליפות העולם החלה להתקיים בשנת 1950. מבין 18 הקבוצות שהתחרו באליפות העולם הראשונה קבוצת פרארי היא היחידה שעדיין מתחרה. תואר האליפות לקבוצות נוסף בשנת 1958.

צנרת זרימה חופשית Free Flow

שיפור למערכת הפליטה הסטנדרטית בה מצוייד כל רכב אשר עוזב את שערי המפעל. צנרת זרימה חופשית, כשמה כן היא, מאפשרת זרימה חופשית של גזי פליטה מרגע עזיבתם את חלל הבעירה במנוע. יתרון של מערכת זו על-פני הצנרת הסטנדרטית הינה בהפחתת הלחץ הנגדי הנגרם בגין ההגבלות שבצנרת הפליטה המקורית ושיפור יכולת המנוע "לנשום". לרוב, מערכות פליטה מסוג זה מבטלות את השימוש בממיר קטליטי ובכך מגבירות את פליטת המזהמים. גם הדודים בהם נעשה שימוש אינם בעלי יכולת השתקה דומה לאלו הסטנדרטיים. לא ממש חוקי בארץ הקודש.

FIA

Federation Internationale de l'Automobile – התאחדות הספוט המוטורי העולמי. גוף המארגן את סבבי המירוצים היוקרתיים ביותר בעולם, הגוף אחראי על סבב מירוצי הפורמולה 1, WRC, WTCC,ראלי קרוס ועוד'. גוף זה אחראי לסטנדרטיזציה בתחום הבטיחות, וביצירת תשתיות לקיום מירוצי מכוניות ברמה הכי גבוה בעולם. בארץ מיוצג ע״י מ.מ.ס.י.

סעפת פליטה משופרת Headers

סעפת פליטה ייעודית אשר מחליפה את סעפת הפליטה המקורית והמגבילה של הרכב. לרוב, סעפות פליטה משופרות מתוכננות באופן שפותר את המגבלות הקיימות בסעפת המקורית בעקבות זוויות חדות, אילוצי זיהום אוויר ורעש וכו'. סעפות פליטה מסוג זה משמשות משפרי רכבים רבים אשר רוצים לשפר את יכול המנוע "לנשום" בתחומי סל"ד שונים ולהגביר את הספק הרכב.

HANS DEVICE

התקן בטיחות שנכנס לשימוש בשנים האחרונות במרוצי מכוניות. ההתקן מתחבר בצד אחד בחיבור קשיח לקסדה בחלקה האחורי ומונח על כתפיו של הנהג , התקן זה מעגן את ראשו של הנהג ומגביל את התנועה של הצוואר, ע"י כך הוא שומר על בטיחות הנהג במקרה של תאונה.

אימובילייזר - משבת מנוע Imobilizer

מערכת בטיחות למניעת גניבה של כלי רכב. המערכת אינה מאפשרת את הנעת המנוע בדרכים שונות כגון נטרול ההצתה, נטרול אספקת הדלק וכו'. לרוב ניתן לנטרל את משבתי המנוע באמצעות הקשת קוד (מערכות בהתקנה מקומית) או לחילופין באמצעות שבב המותקן בשלט או במפתח הרכב (מערכות מובנות מהיצרן).

אינלט Inlet

הכינוי שניתן לרכיב שמנתב את האוויר שהמנוע יונק לכיוון המצערת או לחילופים לכיוון מגדש הטורבו או מגדש העל.

בוכנה צפה IFP

הבוכנה הצפה Internal Floating Piston, היא מושג מתחום הבולמים. תפקידה הוא להפריד בין השמן לגז בתוך הבולם ובכך למנוע התאבכות של הגז בשמן. הבוכנה עשויה מאלומיניום או פלסטיק ומוקפת באטם (O-Ring) והיא ״צפה״ בין השמן לגז. בבולמים עם מיכל חיצוני נמצא אותה במיכל החיצוני.

דיפרנציאל מוגבל החלקה LSD

Limited Slip Differential. בדיפרנציאל מוגבל החלקה קיימת הגבלה (בד״כ נמדדת באחוזים) על השוני בין מהירויות הסיבוב של שני הגלגלים בציר. כיום ניתן למצוא בשוק גם מערכות מכניות וגם אלקטרוניות. היתרון של דיפרנציאל מסוג LSD לעומת דיפרנציאל "פתוח", הוא ביכולת להוריד את הכוח מהגלגלים לקרקע בצורה טובה יותר. יתרון זה יבוא לידי ביטוי בייחוד בשימושים של נהיגה ספורטיבית – דריפטים, נסיעה מהירה בדרכי אפר (ההתנהגות של כלי הרכב תהיה צפויה יותר, נשלטת יותר) וכמובן גם בקטעי עבירות שונים (דיונות, בוץ, סלעים וכו').

Monster Truck

כלי רכב בבניה אישית, עם מנועים עוצמתיים במיוחד, uגלגלים ענקיים (כ-2 מטר גובה) המיועדים לאירועים שבהם מועכים מכוניות תוך כדי נסיעה עליהן/ המכוניות שמיועדות למעיכה הן חלק מהמופע. האירועים האלה נערכים בדר"כ באיצטדיונים, בהשתתפות כמה כלי רכב מסוג זה בו זמנית על המסלול, קיימים מקצים תחרותיים עם מדידות זמנים, והכל בשביל הכיף והשואו.

Pace Car

מכונית בטיחות/ תפקידה לבקר ולהגביל את הקצב של מכוניות המירוץ במסלול מירוצים בהקפות חימום, מצב של תאונה על המסלול, או במצב של זינוק בתנועה (Rolling Start).

Piggyback

שם לסוג של מבנה בעולם בולמי הזעזועים. השם מעיד כי לבולם יש מיכל שמן/גז חיצוני והוא מחובר כחלק אינגרלי לגוף הבולם דרך גשר עליון שיאפשר זרימת שמן למיכל.

בולם עם מיכל חיצוני Remote Reservoir

שם לסוג של מבנה בעולם בולמי הזעזועים. השם מעיד כי לבולם יש מיכל שמן/גז חיצוני שמחובר באמצעות צינור (גומי,גומי מצופה פלדה שזורה) שיאפשר זרימת שמן למיכל. ראה דוגמא.

ראם אייר Ram Air

כינוי לתצורה מסוימת של צנרת היניקה ברכב. לרוב מערכות ראם-אייר מורכבות מכונס אוויר כלשהו בתא המנוע או מחוצה לו אשר מנתב את האוויר אל מסנן האוויר וממנו לכיוון המצערת. מערכת יניקה בתצורת ראם אייר מתוכננת לרוב בכדי להגביר את זרימת האוויר למנוע ובכך לגביר את כמות הדלק הנכנסת למנוע.

ריבאונד Rebound Damping

כוונון הריבאונד שולט בעוצמה בה הבולם חוזר אחרי שנדחס (בפעולת הקומפרשן). כוונון הריבאונד (יציאה) מבוסס בעיקרו על העדפה אישית של הרוכב והוא מושפע ממשקלו, מסגנון הרכיבה/נהיגה שלו ומתנאי השטח. כלל אצבע אומר שהריבאונד צריך להיות מהיר ככל האפשר בלי שנקבל ״בעיטה״ או נקבל הרגשה קופצנית. סיבוב עם כיוון השעון יתן ריבאונד איטי יותר, ולהיפך.

בולם זעזועים Shock Absorber

חלק מהותי במערכת המתלה ותפקידו העיקרי, בניגוד לדעת הרוב, אינו לתמוך במשקל הרכב, שכן זהו תפקיד הקפיץ, אלא לשכך את הכיווץ והחזרה שבמחזור התנועה של המתלה. למעשה הקפיצים הם אלו שסופגים את מהמורות הכביש אך ללא הבולם גוף הרכב היה ממשיך להתנדנד באין מפריע. תפקיד הבולם הוא בדיוק כאמור לעיל, לשכך את הכיווץ והחזרה של הקפיץ בעת פעולתו על-מנת למנוע תרחיש שכזה. סוגים שונים של בולמים משתמשים בטכנולוגיות שונות על-מנת לבצע את אותה פעולה – המרת האנרגיה הנאצרת בקפיצים לאנרגיה תרמית ע"י חיכוך ובכך לאפשר שליטה מסוימת בקפיצים. כיום הסוג הנפוץ ביותר של בולמים בתעשיית הרכב הינם בולמים בטכנולוגיית גז/שמן מאחר והם מאפשרים שיכוך טוב ועמידות לאורך זמן.

מגדש על Super charger

רכיב במנועי "יניקה מאולצת". מדובר ברכיב בעל מטרה ואופן פעולה דומים למגדש הטורבו אך השניים נבדלים בגורם המניע אותם. בעוד מגדש טורבו מנצל את גזי הפליטה לשם יצירת האנרגיה הדרושה לדחיסת האוויר, מגדש העל מנצל את אנרגיית המנוע, לרוב תוך שימוש ברצועה, לשם יצירת אנרגיה זו. המנוע מניע את המגדש אשר בתורו דוחס אוויר בלחץ גבוה לסעפת היניקה לשם הגברת ההספק בסופו של דבר.

מערכת מתלה Suspension

שם כולל למכלול של רכיבים המחברים בין המרכב/שלדה של כלי רכב לצירי הגלגלים. המתלה מאפשר תנועתיות מוגדרת, ושיכוך הזעזועים מתבצע ע"י 2 חלקים: בולמי זעזועים וקפיצים. בזמן נסיעה המתלה מאפשר את עקיבת הגלגל בהתאם בהתאם לתנאי הדרך. תפקידו העיקרי של המתלה הוא לאפשר לכלי הרכב להתקדם בנוחות ובטיחות תוך התמודדות עם תנאי הדרך השונים. ככל שהמתלה טוב יותר הוא יתרום לבטיחות הפאסיבית של כלי הרכב – יאפשר אחיזה ושליטה טובה בהתנהגות כלי הרכב. החלקים שמרכיבים את המתלה הם: קפיצים, בולמים, זרועות קישור, בושינגים ומוטות מייצבים. לאורך השנים מערכות המתלים עברו שינויים רבים הודות להתקדמות הטכנולוגיה אך הרעיון הכללי מאחוריהם נשאר זהה, קפיץ כלשהו אשר מטרתו לתמוך במשקל הרכב ובולם זעזועים שמטרתו לשכך את הזעזוע בכיווץ ולרסן את הקפיץ בפעולת החזרה של המתלה לאחר כיווץ.

מתלה Suspension

שם כולל למכלול של רכיבים המחברים בין המרכב/שלדה של כלי רכב לצירי הגלגלים. המתלה מאפשר תנועתיות מוגדרת, ושיכוך הזעזועים מתבצע ע"י 2 חלקים: בולמי זעזועים וקפיצים. בזמן נסיעה המתלה מאפשר את עקיבת הגלגל בהתאם בהתאם לתנאי הדרך. תפקידו העיקרי של המתלה הוא לאפשר לכלי הרכב להתקדם בנוחות ובטיחות תוך התמודדות עם תנאי הדרך השונים. ככל שהמתלה טוב יותר הוא יתרום לבטיחות הפאסיבית של כלי הרכב – יאפשר אחיזה ושליטה טובה בהתנהגות כלי הרכב. החלקים שמרכיבים את המתלה הם: קפיצים, בולמים, זרועות קישור, בושינגים ומוטות מייצבים. לאורך השנים מערכות המתלים עברו שינויים רבים הודות להתקדמות הטכנולוגיה אך הרעיון הכללי מאחוריהם נשאר זהה, קפיץ כלשהו אשר מטרתו לתמוך במשקל הרכב ובולם זעזועים שמטרתו לשכך את הזעזוע בכיווץ ולרסן את הקפיץ בפעולת החזרה של המתלה לאחר כיווץ.

ככל שהמתלה יכויל לכיוון של נוחות הנסיעה תרד היכולת שלו להצמיד את הגלגל לפני השטח, ולהיפך. מסיבה זאת, בבואנו לבחור את המתלה הרצוי למכונית שלנו עלינו קודם כל להגדיר לעצמנו מה יותר חשוב לנו – נוחות או ביצועים.

קפיץ Spring

חלק אינטגרלי במתלה הרכב. מטרתו לתמוך במשקל הרכב, לשכך את זעזועי הדרך ולהשיג עקיבה גדולה ככל האפשר של הצמיג את הקרקע. קפיצים משמשים את תעשיית הרכב עוד מראשית ימיה, בתצורות שונות, וכיום ניתן למצוא מספר סוגי קפיצים לשימושי רכב שונים. בין סוגי הקפיצים השונים ניתן למצוא קפיצי עלים, קפיצים סליליים, מוטות פיתול, בושינגים מגומי המתפקדים כקפיץ וכן קפיצים פניאומטיים המותקנים כסטנדרט במשאיות כבדות וכו'. בנוסף יש כלי רכב שעושים שימוש בבולמי אויר במקום קפיצים "סטנדרטיים" כגון עלים/מוט פיתול/קפיץ ספירלי. היתרון בשימוש בבולמי אויר הוא היכולת לקבוע את ההתנגדות למשקל וכמובן גם את הגובה בהתאם לצורך כל פעם מחדש, באמצעות ניפוח הבולם ללחץ האויר הרצוי.

SOHC

Single Over-Head Camshaft, מנוע שעושה שימוש בגל זיזים עילי בודד.

מגדש טורבו Turbo

רכיב במנועים בתצורת "יניקה מאולצת". שמו נגזר מאופן הפעולה שלו שכן מדובר בטורבינה המונעת באמצעות גזי הפליטה הנפלטים בתהליך הבעירה הפנימית. הטורבינה מסתובבת במהירויות של עד 160,000 סל"ד ובתורה מסובבת את המגדש אשר תפקידו לדחוס אוויר בלחץ גבוה לסעפת היניקה. בין הטורבינה והמגדש מחבר ציר מתכת. ישנן טכנולוגיות רבות ליצירת מגדשי טורבו, בהתאם לצרכי המשתמש, אך הרעיון הכללי מאחורי כולן זהה, שימוש בגזי הפליטה ליצירת כוח צנטריפוגלי אשר מניע את מניפת המגדש.

מומנט Torque

מומנט הוא כוח סיבובי סביב ציר, שנובע מכוח המופעל בניצב לזרוע. יחידת המומנט המקובלת היא N*m (ניוטון*מטר), יחידה נוספת הנמצאת בשימוש היא קג"מ (קילוגרם*מטר) .מומנט של 1 קג"מ הוא גם 9.81 ניוטון*מטר. הפעלת כוח של 1 ניוטון על זרוע של 1 מטר תניב מומנט של 1 ניוטון*מטר.לעיתים, אפשר יהיה להבין מהנתון הזה מה אופיו של המנוע (כמה גבוה הנתון? לדוגמא-35 קג"מ. באיזה סל"ד הוא מגיע? לדוגמא 1800). בנתונים הטכניים של מנוע, מצוינים המומנט המרבי וההספק המרבי, וליד כל אחד מהם מצוין סל"ד המנוע שבו הוא מתקבל. תחום הסל"ד שבין שיא המומנט לבין שיא ההספק נקרא "התחום הגמיש" בגדול, ככל שתחום סל"ד זה יהיה גדול יותר, כך יהיה המנוע גמיש יותר.

ממיר מומנט Torque

מחליף את המצמד בתיבת הילוכים אוטומטית פלנטרית. מנגנון זה יוצר חיבור בלתי ישיר בין המנוע לתיבת ההילוכים, כדי לאפשר ניתוק חופשי ביניהם ללא התערבות הנהג (הניתוק, הנחוץ בעת עצירה ובעת העברת הילוך, נעשה בתיבת הילוכים ידנית באמצעות המצמד). בעוד שמצמד יוצר חיבור פיזי ישיר בין המנוע לתיבת ההילוכים, ממיר המומנט מעביר את הכוח דרך ממסר שמן הידראולי, דבר שגורם לאיבוד כוח, נתון תאוצה נחות לעומת תיבת הילוכים ידנית ולצריכת דלק גבוהה יותר מאשר תיבת הילוכים ידנית. בממירי המומנט החדישים קיים מנגנון אשר "נועל" את ממיר המומנט במהירויות שיוט גבוהות ומאפשר חיסכון מסוים בצריכת הדלק.

רצועת (שרשרת) תזמון Timing

אחד הרכיבים החשובים ביותר במנועי בעירה פנימית. המונח נובע מעצם פעולת הרכיב (רצועה או שרשרת) אשר מחבר בין גל הארכובה לגל הזיזים ומתזמן את פעולת כל חלקי המנוע. כך למשל כאשר הבוכנה מבצעת את פעולת הדחיסה גם שסתומי היניקה וגם שסתומי הפליטה צריכים להיות סגורים, במהלך שלב "העבודה" הניצוץ צריך להגיע בזמן וכן הלאה. במידה ותזמון הרכיבים לא יהיה מדויק, השסתומים ישארו פתוחים מעבר למידת הצורך, הניצוץ לא יגיע בזמן ובמקרה הטוב הספק הרכב יפגע ובמקרה הגרוע, עשוי להיגרם נזק בלתי הפיך למנוע.

תיבת העברה TransferCase טרנספר

בכלי רכב המיועדים לשטח נמצא בד״כ תיבת העברה. לתיבה שני תפקידים – לחלק את הכוח מהמנוע גם לציר הקדמי וגם לציר האחורי (הנעה 4X4) ושינוי יחס ההעברה מיחס העברה גבוה (High) המשמש לנסיעת כביש (וגם לחלק מנסיעות השטח) ליחס העברה נמוך (Low) המיועד להתגברות על מכשולים קשים. ביחס ההעברה הנמוך יש העדפה של מומנט על גבי מהירות וע״י כך מתאפשרת נסיעה עם כח רב במהירות נמוכה ויכולת מוגברת לבלימת מנוע בירידה במהירות איטית.

TCS

Traction Control System, מערכת בקרת אחיזה/משיכה. מערכת זו כוללת מערך חיישנים ברכבת הכוח של כלי הרכב, תפקידה לוודא שהגלגל מסתובב במהירות שבה כלי הרכב נוסע בפועל, במילים אחרות למנוע איבוד אחיזה יזום / "פרפור".

TPMS בקרת לחץ אויר בגלגלים

Tire Pressure Measuring System, הינה מערכת בכלי רכב מודרניים המנטרת את לחץ האוויר בגלגלי הרכב ומתריעה בפני הנהג על שינויים פתאומיים בלחץ האוויר באמצעות נורת חיווי בלוח השעונים. כידוע, לחץ אוויר מדויק תורם לאורך חיי הצמיג, נוחות ובטיחות הנסיעה וכן לשיפור צריכת הדלק.

TREADWEAR

מקדם שחיקה לצמיג. לכל צמיג יש נתון שמעיד על קשיחות הגומי ועמידותו לבלאי. הנתון הוא נתון מספרי, וככל שהמספר שמופיע נמוך יותר, כך יהיה הצמיג דביק ואוחז יותר, עד למינימום של 120. מבחינת החוק מספר זה מייצג את המינימום הנדרש ע"מ להיות חוקי לשימוש בנסיעה יום יומית.

תת היגוי Under Steering

כינוי לתופעה בה במהלך פנייה, הרכב נוטה פחות לתוך הפנייה מאשר הנהג כיוון. קדמת הרכב "מנסה" לצאת מרדיוס הפנייה ולמעשה להמשיך בקו יחסית ישר להפניית ההגה. לרוב תופעה זו מאפיינת במיוחד רכבים בעלי הנעה קדמית ומנוע קדמי בהם הסרן הקדמי צריך להתמודד גם עם העברת הכוח לכביש וגם עם כיוון הרכב. אך תת היגוי יכול להיגרם גם כתוצאת מכניסה לפנייה במהירות גבוהה מדי או תוך שימוש מוגזם בדוושת הגז. באופן כללי ניתן לפתור בעיה זו ע"י הקשחת המתלים בקדמת הרכב לעומת אחורי הרכב.

שסתום Valving

ישנם בולמי זעזועים שאפשר לשנות את התכונות שלהם (Rebound/Compressiom), כלומר כמה "קשה" הבולם יהיה בפעולת הדחיסה וכמה "מהר/לאט" הבולם יפתח לאחר שנדחס. תהליך זה נקרא בעברית שסתום. בפועל, משנים את סידור המבנה הפנימי של בוכנת הבולם ע"י החלפת שימים, החלפת ראש בוכנה, החלפת שמן ועוד. כל המשתנים האלו משפיעים על תכונות הבולם. שסתום נעשה לפי דרישת המשתמש ומחויב בבדיקה סופית על Dyno בולמי זעזועים. הלקוחות העיקריים של שסתום בולמים הם נהגים ספורטיביים וקבוצות מירוץ המעוניינות להוציא את המירב מכלי השלהם. בשנים האחרונות יש שימוש נרחב ביכולת הזאת גם ע״י נהגים של רכבי שטח המעוניינים להשיג את מירב הביצועים ממערכות המתלה המתקדמות אשר מותקנות בכלי הרכב שלהם. השסתום נפוץ גם בקרב נהגים של כלי מסוג Side by Side כדוגמת RZR של חברת פולריס.

WRC

סבב מירוצי הראלי העולמי, או במלים אחרות, ״אליפות העולם בראלי״. בסבב משתתפות יצרניות רכב כמו סיטרואן, פורד ופולקסוואגן. בשנים האחרונות סבב זה נמצא בדעיכה מבחינת ההשקעה הכספית והיקף היצרנים שלוקחים חלק, זאת בעקבות עלויות כספיות גבוהות מאד. הרמה הטכנולוגית במכוניות מירוץ WRC היא הגבוהה ביותר בתחום מירוצי השטח למכוניות ועלות כל מכונית יכולה להגיע בקלות למיליון דולר/ 700 אלף יורו. המתחרים מתחרים ביניהם על תואר הנהג המהיר ביותר והיצרן המהיר ביותר. התחרויות בסבב מתפרסות על 3 ימים כשבכל יום מספר מקטעי תחרות (סטייג׳ים) בהם מוזנקים המתחרים אחד אחרי השני, בהפרשי זמן של שתי דקות, והתחרות היא בעצם נגד השעון. המנצח הוא זה שקבע את הזמן הטוב ביותר בכל הסטייג׳ים יחד. התחרויות מתקיימות במקומות שונים, במסלולים שונים ולאורך מספר חודשים ובשל כך זוכים הנהגים לנהוג גם בשלג, גם על מסלולים רטובים וגם על מסלולים יבשים, גם על אספלט וגם על כורכר.

WTCC

סבב מירוצי מכוניות טורינג/תיור. בסבב זה משתתפות יצרניות רכב כמו ב.מ.וו, שברולט, סיטרואן, פורד, הונדה, סיאט וכו'. הסבב מאורגן ע"י FIA . סבב זה התחיל בתור ETCC בין השנים 1963-1988. בשנת 1988 הסבב שינה את שמו והפך לסבב הWTCC (עולמי במקום אירופאי). בין השנים 2000-2004 הסבב האירופאי חזר, ומשנת 2005 ועד היום סבב המירוצים חזר להיות עולמי ונקבע השם WTCC. המירוצים נערכים במסלול מירוצים מעגלי.

אזורי ספיגת אנרגיה

כלי רכב מודרניים מחויבים לתקנות בטיחות מחמירות במיוחד אשר מחמירות משנה לשנה. על מנת להבטיח את בטיחות הנהג ושאר יושבי המכונית יצרניות הרכב מתכננות את רכביהן באופן שבעת התנגשות, כמות גדולה ככל הניתן של אנרגיה, הנוצרת מעוצמת הפגיעה, תיספג בחלקי הרכב ותנותב לאזורים שאינם תא הנוסעים.

אופסט

המרחק שבין מרכז החישוק (ג'אנט) לבין החיבור בין החישוק לנאבה. המרחק יכול להיות חיובי, שלילי או אפס. האופסט הינה מידה חיונית לשם התאמת חישוק מתאים לצרכי הנהיגה האינדיווידואליים של כל נהג.

אייפקס

מושג הבא ממסלול המירוצים. נקודת ההשקה לשיא הסיבוב בחלקו הפנימי.

אימובילייזר - משבת מנוע Imobilizer

מערכת בטיחות למניעת גניבה של כלי רכב. המערכת אינה מאפשרת את הנעת המנוע בדרכים שונות כגון נטרול ההצתה, נטרול אספקת הדלק וכו'. לרוב ניתן לנטרל את משבתי המנוע באמצעות הקשת קוד (מערכות בהתקנה מקומית) או לחילופין באמצעות שבב המותקן בשלט או במפתח הרכב (מערכות מובנות מהיצרן).

באמפ-סטופ

חלק במתלה הרכב, נועד להגבלת מהלך המתלה בעת כיווץ. לרוב מיוצר מגומי קשיח, הבאמפ-סטופ סופג את המכה במקרה של כיווץ מקסימלי של המתלה. ברכבים מוגבהים יש צורך לעיתים לכוון מחדש את הבאמפ-סטופ בכדי שלא לחרוג מטווח הפעולה של הקפיץ.

בל-האוזינג

תיבה (קייס) בצורת פעמון המהווה את נקודת החיבור בין תיבת ההילוכים למנוע. תכולת התיבה משתנה בין סוגי תיבות ההילוכים כאשר בתיבת הילוכים ידנית תכיל התיבה את המצמד ואת גלגל התנופה ובתיבת הילוכים אוטו' תכיל התיבה את ממיר המומנט.

בלימת מנוע

שיטה להאטת הרכב אשר אינה תלויה בבלמי הרכב. באמצעות שימוש בטכניקת בלימת המנוע ניתן לשלוט במהירות הרכב בירידות תלולות ובתנאים אשר בהם לחיצה ממושכת על הבלמים עשויה להוריד משמעותית מיכולתם. לרוב בלימת המנוע מבוצעת באמצעות הורדת הילוך. טכניקת בלימת המנוע משמשת נהגים רבים הן בנהיגה יומיומית והן בנהיגת מירוץ, נהיגת משאיות ונהיגת שטח. במשאיות ובכלי רכב כבדים קיימת מערכת המנצלת את גזי הפליטה על-מנת להגביר את התנגדות המנוע ובכך להגביר את אפקט הבלימה.

בלם דיסק

סוג בלם המורכב משני חלקים עיקריים, צלחת בלימה שטוחה המסתובבת יחד עם הגלגל, והקאליפר הנייח אשר בו מורכבות רפידות הבלם והן החלק אשר לוחץ כנגד צלחת הבלימה. בלמי דיסק לרוב יהיו יעילים יותר מבלמי תוף מאחר והם מוצלחים יותר בפינוי חום, מים ולכלוך בניגוד לבלמי תוף אשר מתפקדים כמערכת סגורה. כיום בלמי דיסק הם הבחירה המועדפת של יצרני הרכב.

בלם תוף

בלם תוףסוג בלם המורכב מצילינדר מתכת דמוי תוף אשר מסתובב יחד עם הגלגל וסנדלי בילום עליהם מורכבות הרפידות. בעת לחיצה על דוושת הבלם, סנדלי הבילום לוחצים כנגד היקף התוף ומביאים להאטתו.

בלמים

vמנגנון ברכב אשר ממיר אנרגיה קינטית (תנועת הרכב) לאנרגיה תרמית, באמצעות חיכוך על-מנת להאט את מהירות הרכב ואף לעוצרו לחלוטין. התצורה הנפוצה ביותר בעולם הרכב היא בלמים בתצורת דיסק או תוף אשר עושים שימוש ברפידות הלוחצות כנגד צלחת בלימה או תוף בלימה לשם השגת האפקט האמור

בסיס גלגלים

המרחק בין הסרן הקדמי לבין הסרן האחורי. בסיס גלגלים משפיע ישירות על המרווח הפנימי ברכב כמו גם על התנהגותו הדינמית של הרכב. בסיס גלגלים קצר עשוי לספק פתרון טוב לדרכים עירוניות צפופות אך במהירויות גבוהות בסיס גלגלים ארוך יהיה עדיף.

גז ביניים

טכניקת נהיגה שכוללת לחיצה על הגז בעת הורדת הילוך (מתבצעת תוך כדי לחיצה על המצמד) ע"מ להרים את הסל"ד מעט. משתמשים בגז ביניים בכדי ששילוב ההילוך הנמוך לא ילווה בהעברת משקל שנובעת ממהירויות סיבוב שונות בין המנוע לתיבת ההילוכים. שימוש נוסף הוא בכלי רכב ישנים בהם מותקן גיר ללא סינכרונים או בכלי רכב עם גיר שחוק כשיש קושי בהורדת הילוכים.

דאבל קלאץ'

טכניקה בנהיגה שמטרתה להעלות סל"ד במהלך האצה תוך כדי שההילוך משולב, דריכה מהירה על דוושת המצמד (קלאץ׳), וחזרה לדוושת הגז – הדבר יביא לעליית סל"ד מואצת ובכך לתחושת האצה מהירה יותר במעט. הדבר גורם לבלאי מואץ. טכניקה זאת היתה בשימוש נפוץ גם בעת הורדת הילוך בכלי רכב ישנים בעלי גיר א-סינכרוני (גיר ללא סינכרונים).

דגל אדום

אחד הדגלים המשמשים את המרשלים בענף המירוצים. ברגע שמרשל מניף דגל אדום זה אומר שהמירוץ נפסק, מכל סיבה שהיא.

דגל השחמט

אחד הדגלים המשמשים את המרשלים בענף המירוצים. דגל השחמט מורכב מריבועים שחורים ולבנים והוא מזכיר את לוח השחמט (גם דמקה הולך). דגל השחמט מונף על קו הסיום לעבר המתחרה שחוצה ראשון את קו הסיום לאחר ההקפה האחרונה ומורה עליו כמנצח.

דגל צהוב

אחד הדגלים המשמשים את המרשלים בענף המירוצים. ברגע שמונף דגל צהוב זה אומר שיש תקלה – תאונה, חסימה של המסלול, חפץ זר על המסלול, כתם שמן וכו', מרגע הנפת הדגל העקיפות אסורות, והקצב מואט ע"י מכונית בטיחות (Pace Car).

דוד עמעם

חלק במערכת הפליטה ברכב אשר נראה כגליל מתכתי ומחולק בצורה פנימית למספר חללים אשר דרכם זורמים גזי הפליטה על מנת להשתיק את פעולת המנוע.

דיינו/ דינמומטר

מכונה חשמלית או הידראולית אשר משמשת למדידת נתוני כוח, לרוב הספק/מומנט אמיתיים של מנוע. כאשר מודדים הספק בגל הארכובה והנתון המתקבל מהם הינו במונחי "כוחות סוס לבלימה" (BHP),בעוד דינמומטרים אחרים מודדים את ההספק בגלגל והנתון מתקבל במונחי "כוחות סוס בגלגל" (WHP). כמובן ששני הנתונים שונים זה מזה מאחר ויש איבוד של כוח מהמנוע לגלגלים.

ישנם דינמומטרים יעודיים למדידה ותיעוד כוחות אשר מופעלים על בולמי זעזועים בזמן עבודת המתלים, תהליך כיול מתלים שמתבצע ע"י קבוצות מירוצים נעשה תמיד בשילוב דינמומטר בולמים.

דינמומטר בולמים (דיינו)

מכשיר מכני מבוקר מחשב אשר ״מריץ״ בולמי זעזועים בתנאי מעבדה. הרעיון הוא להגיע לתנאים דומים לאלה המתקיימים בזמן נסיעה בכלי הרכב. הדיינו מודד את הכוחות הפועלים על הבולם ופרמטרים אחרים כגון טמפרטורת העבודה. הבולם "עובד" בכמה מהירויות עבודה שונות על פי מבחנים שהמפעיל קובע מראש וכל הפרמטרים נרשמים במחשב המנהל את הריצה. ניתוח הנתונים משמש למטרות שונות ביניהן מחקר ופיתוח של בולמים, בקרה על תקינות הבולם, בדיקת בולמים לאחר שיפוץ ושסתום ועוד. יצרניות רכב, קבוצות מירוץ, יצרניות בולמי זעזועים משופרים עושות שימוש בדינמומטר בולמים בתהליך הפיתוח של מוצרים. למעשה, כל תהליך של שיפוץ בולם או כיוונונו ע״י שסתום, לא יהיה שלם ללא הרצה מסכמת בדינמומטר בולמים.

דיפרנציאל

דיפרנציאל – חלק ברכב אשר מקבל את האנרגיה הסיבובית המועברת מגל ההינע ומחלק אותה בין שני צידי הסרן. הדיפרנציאל לא רק מחלק את הכוח שווה בין שני הצדדים, אלא מסוגל להתאים את אספקת הכוח לכל אחד מן הצדדים בהתאם לצורך. למשל בעת ביצוע פניות, כאשר יש צורך להתאים בין מהירויות הגלגל הפנימי והחיצוני בתוך הסיבוב. ישנם סוגים שונים של דיפרנציאלים החל מדיפרנציאלים "פתוחים" לחלוטין בהם במקרה של איבוד אחיזה באחד הצמיגים יועבר כוח המנוע לגלגל שאיבד אחיזה, דיפרנציאלים "מוגבלי החלקה", בהם, במקרה דומה, לא כל כוח המנוע יועבר לגלגל שאיבד אחיזה אלא רק חלק ממנו ודיפרנציאלים "נעולים" לחלוטין אשר בהם חלוקת הכוח לשני הצדדים תמיד תהיה שווה.

דירוג מהירות הצמיג

דירוג אשר נקבע ע"י יצרניות הצמיגים בעת ייצור הצמיג במטרה לציין מה היא המהירות המקסימלית האפשרית עבור צמיג זה. דירוג המהירות מצויין על גבי הצמיג באותיות לועזיות ויש לבחור צמיג לרכב בהתאם לייעודו ולפחות שדירוג המהירות המופיע על הצמיג יתאם למהירות המירבית של הרכב האמור. לדוגמא: צמיג בדירוג מהירותY תומך במהירויות של עד 300 קמ"ש והוא מיועד לרכבי ספורט.

דעיכת בלמים

ירידה בכושר הבלימה או לחילופין איבוד כושר הבלימה אשר נגרמים בגין ירידה בחיכוך הנוצר בעת מגע רפידת הבלם בדיסק או בעת מגע סנדלי הבילום בתוף. לרוב, דעיכת הבלמים נגרמת כתוצאה מהתחממות מוגברת של הבלמים בעקבות לחיצה ממושכת על הבלמים או בעקבות נהיגה מאומצת המשלבת בלימות מאומצות.

דגל כחול

אחד הדגלים המשמשים את המרשלים בענף המירוצים. הנפת הדגל הכחול לעבר מתחרה מסמנת לו שהוא מאט את המתחרה שמאחוריו ועליו לפנות לו את הדרך.

הזרקה חד נקודתית

במערכת מסוג זה ישנו מזרק יחיד, מבוקר אלקטרונית על ידי מחשב ניהול המנוע, אשר מרסס את הדלק אל בית המצערת. מחשב ניהול המנוע מחשב בדיוק את כמות הדלק הנדרשת בהתאם לאופן פתיחת המצערת (דוושת הבנזין) על ידי הנהג ומהירות העבודה של המנוע.

הזרקה רב נקודתית

לכל צילינדר יש מזרק המרסס דלק אל פתח שסתום היניקה שלו, מערכת זו יעילה וחסכונית יותר מן המערכת החד-נקודתית, שכן ההזרקה מדויקת יותר ונעשית אל פתח השסתום ולא אל בית המצערת.

הזרקה רב נקודתית ישירה Direct Injection

לכל צילינדר ישנו מזרק בנפרד המותקן בראש המנוע ומרסס דלק ישירות אל תוך חלל הבערה שבצילינדר. בהזרקה זו מתקבלת תערובת בערה של דלק ואוויר ביחס האידיאלי. יתרונות: פחות מזהם יחסית לשאר שיטות ההזרקה, יותר חסכוני.

היגוי יתר

כינוי לתופעה בה במהלך פנייה, בעקבות אובדן אחיזה בחלק האחורי של הרכב, אחורי הרכב "מנסים" לעקוף את קדמת הרכב. לרוב, תופעה זו מאפיינת כלי רכב בעלי הנעה אחורית, בהם ניתן לאבד אחיזה בחלק האחורי של הרכב בקלות יתרה במידה והרכב אינו מכויל להתנהגות דינמית ניטרלית. עם זאת, גם רכבי הנעה קדמית עשויים לחוות היגוי יתר במקרים של העברות משקל קיצוניות, תנאי כביש לא אופטימליים וכו'. רכבים הנוטים להיגוי יתר נחשבים כרכבים "שובבים" בקרב קהילת חובבי הרכב

הנעה אחורית

תצורת הנעה בה כוח המנוע מועבר לסרן האחורי והוא זה שדוחף את הרכב. בכלי רכב בעלי הנעה אחורית, גל ההינע אחראי על העברת הכוח מתיבת ההילוכים לדיפרנציאל ומשם כוח המנוע מחולק בין שני צידי הרכב. מיקום המנוע ברכבי הנעה אחורית משתנה וניתן למצוא תצורות רבות כגון, מנוע קדמי, מנוע מרכזי ומנוע אחורי המשולבות עם הנעה אחורית.

הנעה כפולה 4X4

תצורת הנעה בה כוח המנוע מועבר לשני הסרנים ומחולק ביניהם בהתאם לתנאי הדרך. הנעה כפולה מפחיתה איבודי אחיזה ומגבירה את השליטה של הנהג ברכב. 2 סוגים להנעה כפולה: סטנדרטית/לא קבועה והנעה כפולה קבועה. בכלי רכב עם מערכת הנעה כפולה קיימים דיפרנציאל קדמי ואחורי בלבד. בכלי רכב בעל הנעה כפולה קבועה בנוסף לדיפרנציאל קדמי ואחורי יש גם דיפרנציאל מרכזי, וזה מאפשר נסיעה 4X4 על הכביש.

הנעה קדמית

כוח המנוע מועבר לגלגלים בסרן הקדמי והוא זה שמושך את הרכב. בכלי רכב בעלי הנעה קדמית, כוח המנוע עובר מתיבת ההילוכים לדיפרנציאל ומשם לציריות/גלגלים. הנטייה הטבעית לאיבוד אחיזה של כלי רכב הנעה קדמית היא תת היגוי. אחד מיתרונותיה הבולטים של הנעה קדמית בכלי רכב יום יומיים (רכבי נוסעים) היא שאין צורך בגל הינע שיעביר את הכח לסרן האחורי ולכן יש יותר מקום בתא הנוסעים. הנעה קדמית היא פשוטה יותר ובעלת פחות רכיבים (כמובן שהדבר נכון רק בכלי רכב בהם המנוע ממוקם בחלקו הקמי של הרכב, המהווים את הרוב המוחלט של כלי הרכב הנמכרים היום) ולכן גם חסכונית יותר בדלק.

הצלבה

תופעה שכיחה בנהיגת כלי רכב 4X4 בשטח. הצלבה היא מצב שבו 2 גלגלים על אותו אלכסון נמצאים באוויר או באיבוד אחיזה כתוצאה מסוג הקרקע, לדוגמא: גלגל קדמי ימיני+גלגל אחורי שמאלי נמצאים באוויר, הדיפרנציאלים (הקדמי והאחורי) יעבירו את הכוח אל הגלגלים הנ"ל והרכב יישאר במקום.

ניתן להתגבר על הצלבה באופנים שונים החל בבחירת נתיב טובה יותר, עבודה עם בלם יד (למנוסים שבנינו), מתלים משופרים וכמובן נעילת דיפרנציאל.

התבדרות אופנים

כיוון גלגלי הרכב בצורה כזו שהמרחק ממרכז הגלגל הימני למרכז הגלגל השמאלי, באותו סרן, שונה בין קדמת הגלגלים לאחוריהם. התבדרות אופנים פנימה (Toe-in) משמעה שהמרחק ממרכז הגלגל הימני למרכז הגלגל השמאלי קצר יותר בקדמת הגלגלים מאשר בחלקם האחורי. בעוד התבדרות פנימה מוסיפה לפידבק המתקבל מההגה, התבדרות החוצה מחדדת את הפניית ההגה מאוד אך עשויה להפוך את הרכב ל"עצבני" בשיוט.

וו גרירה

מתקן ייעודי המותקן באחורי כלי הרכב ומיועד לחבר אל הרכב עגלה נגררת. בשוק שני סוגים נפוצים של ווי גרירה:

וו גרירה ״תפוח״ – מתקן אשר בקצהו כדור מתכת המתחבר את כף ריתום המותקנת על הייצול של העגלה הנגררת.

וו גרירה ״משולב״ – שילוב של תפוח והתקן המסוגל להתחבר אל ייצולים שבקצה הקדמי שלהם טבעת חיבור. טבעות חיבור כאלה אינן מותרות בשימוש עם כלי רכב אשרחיים כיום וניתן למצוא אותם עדיין על עגלות נגררות של הצבא והמשטרה.

וריאטור

סוג של תמסורת רציפה בה משתנה יחס קטרי הגלגל המניע/מונע. במהירויות נמוכות קוטר הגלגל המונע קטן מזה של הגלגל המניע מאחר ותצורה זו מאפשרת העברת מומנט גבוה יותר הדרוש בהילוכים נמוכים. במהירויות גבוהות גדל קוטר הגלגל המונע ואף הופך גבוה מזה של הגלגל המניע, תצורה המאפשרת נסיעה במהירות גבוהה. בכדי לאפשר שינויים בקוטר הגלגל, הוא מחולק לשני חצאי גלגל (לחיים), אשר מתקרבים זה לזה ככל שהמהירות עולה בעקבות דחיפתו ע"י סט משקולות המושפעות מהכוח הצנטריפוגלי המתגבר הנגרם בעת עליית מהירות הסיבוב של הגלגל. סוג תמסורת זה נפוץ מאוד בקטנועים כבר שנים רבות ולאחרונה אף צובר פופולריות בקרב יצרניות הרכב.

מנוע רוטורי/ונקל

מנוע בעירה פנימית אשר אינו פועל בתצורת בוכנות עולות ויורדות סטנדרטיות. במנועים מסוג זה חלל הבעירה הינו בצורת אפיטרוכואיד ובתוכה נע רוטור משולש אשר כל אחת מדפנותיו מתפקדת כבוכנה. בעקבות צורת תא הבעירה וצורת הרוטור נוצרים שלושה חללי בעירה נפרדים, מעין שלושה צילינדרים (בהקבלה למנוע סטנדרטי). בתאוריה, מנועים רוטוריים משתווים ביעילותם למנועי שתי פעימות ויעילים פי שניים ממנועי ארבע פעימות. בפועל, מנועים רוטוריים נמצאים בשימוש גם כיום במספר מצומצם מאוד של דגמי רכבים ואופנועים והם נדירים מאוד.

זווית גישה

זווית זו מתייחס לזווית המקסימלית של המכשול אותו יכול לטפס הרכב מבלי לשפשף את קדמת הרכב. זווית זו נמדדת מקדמת הגלגלים הקדמיים ועד לחלק הקדמי הנמוך ביותר ברכב כגון פגוש, רדיאטור, כננת וכו'.

זווית נטישה

זווית זו מתייחסת לזווית המקסימלית של המכשול ממנו יכול הרכב לרדת מבלי לשפשף את אחורי הרכב. זווית זו נמדדת מאחורי הגלגלים האחוריים ועד לחלק האחורי הנמוך ביותר ברכב כגון פגוש, וו גרירה, מדרגה וכו'.

זווית קמבר

מונח המתייחס לזווית נטיית גלגלי הרכב ביחס לציר האנכי. זווית זו הינה משמעותית בכיוון צמיגי הרכב לשם השגת התנהגות דינמית אופטימלית. זווית קמבר שלילית משמעה הטיית חלקם העליון של הגלגלים כלפי פנים. זווית קאמבר חיובית משמעה הטיית חלקם העליון של הגלגלים כלפי חוץ.

זווית קסטר

מונח המתייחס לזווית שנוצרת בין מרכז ציר ההיגוי לבין האנך. זווית זו הינה משמעותית בכיוון צמיגי הרכב הקדמיים לשם השגת התנהגות דינמית אופטימלית. לזווית הקסטר אין השפעה על גלגלי הרכב אשר אינם שולטים בהיגוי. זווית קסטר גדולה גורמת לגלגל לשאוף להתמרכז ומגבירה את הפידבק ואת הכוח הנדרש לסיבוב ההגה.

יחס העברה

יחסי העברה נמצאים בכמה מכלולים בכלי רכב- בדיפרנציאל, בתיבות ההילוכים ובתיבות העברה. לכל הילוך יש יחס העברה שונה. ככל שיחס ההעברה נמוך יותר כך הכוח המועבר מהמנוע לגלגלים גדול יותר, קרי הילוך ראשון הוא בעל יחס ההעברה הנמוך ביותר ואילו הילוך חמישי הוא בעל יחס העברה הגבוה ביותר.

בתיבת הילוכים ידנית בת חמישה הילוכים בדרך כלל ההילוך הרביעי יעבוד ביחס של 1:1 (יחס העברה ישיר) ואילו, ההילוך החמישי -ׁׁׁ הילוך יתר – Over-Drive יהיה ביחס שלילי – לדוגמא 1:0.75.

 

יניקה מאולצת

כינוי לתצורת מנוע העושה שימוש במגדש מסוג כלשהו (טורבו/על) על מנת להגביר באופן משמעותי את כמות האוויר הנכנס למנוע. במנועי בעירה פנימית האוויר והדלק מתערבבים ובעת ההצתה נוצר פיצוץ שממנו נגזרים ההספק והמומנט. ככל שיותר אוויר נכנס למנוע כך ניתן להזריק יותר דלק ולהגביר את ההספק הסופי. מנועים אשר אינם מתצורת "יניקה מאולצת", מנועים "אטמוספריים" צריכים להסתפק באוויר אשר המנוע יונק באופן עצמאי. במצב כזה המקסימום הוא כ- 0.3 באר, במנועים מוגדשים הגבול נמתח רק כאשר המנוע אינו יכול לעמוד בהספקים שהוא מפיק.

כח סוס

יחידת מידה (שאינה תקנית) להספק. כוח סוס הוא מושג ותיק שלמרות שאינו נמצא בשימוש מדעי עדיין נעשה בו שימוש נרחב, בייחוד בתחום המוטורי (וגם בתחום המזגנים). בתחום המדעי ובתחומים אחרים רווח השימוש ביחידה התקנים ואט.

כלוב התהפכות

מבנה מצינורות ברזל המכופפים ומחוברים יחדיו (לעתים בריתוך ולעתים ע״י ברגים) ביניהם ולשלדת כלי הרכב. המבנה מקשיח את שילדת הרכב ומהווה סביבה מוגנת ליושבים בו. מאפשר נסיעה במהירויות גבוהות מאד תוך שמירה על רף בטיחות גבוה. כלוב בטיחות הוא דרישה בסיסית ברוב הקטגוריות של מרוצי המכוניות ונבנה ע״י כללים ברורים של ה-FIA.

כננת

הכננת מורכבת מגליל סובב עליו מתלפף כבל. את הגליל ניתן לסובב באמצעים שונים. ניתן למצוא כננות הידראוליות, פנאומטיות, מכניות וחשמליות. בישראל מותרות בעיקר כננות בעלות הפעלה חשמלית ואלה הן הנפוצות ביותר ברכבי שטח. במשאיות גרר ניתן למצוא גם כננות הידראוליות. השימושים הנפוצים בכננות בכלי רכב הם שימושים לצורך חילוץ כלי רכב תקועים או הפוכים ועזרה עצמית לרכבי שטח במעברים בהם העבירות קשה במיוחד.

כננת גלגל

שני תופים המורכבים על טבורי הגלגלים בציר המניע של הרכב (ברכבי 4 על 4 ניתן להרכיב על שני הצירים) ומשמשים לחילוץ ע״י ליפוף כבל על התופים, עגינתו הרחק מהרכב בכיוון התנועה ושילוב הגלגלים. נמצאת בשימוש בעיקר ביחידות צבאיות ובמרוצי עבירות. יתרונותיה של כננת בגלגל במהירות החילוץ ובאמינותה הגבוהה. כננות חשמליות נוטות להתחמם בשימוש ממושך ואינן תמיד אמינות בסביבת מים או לחות גבוהה. החסרון הוא שדרושה כאן עבודת של צוות מיומן והתקנה מיוחדת של אביזר שמאד לא נוח לנסוע איתו נסיעה רגילה.

לחץ נגדי (במערכת הפליטה)

ההתנגדות לזרימת גזי הפליטה מחוץ לתא הבעירה במנוע הנגרמת כתוצאה ממערכת של ממירים ועמעמים אשר מאיטים את זרימת גזי הפליטה במטרה להשתיק את פעולת המנוע ולהפחית את פליטת המזהמים. בעוד יצרני הרכב מחוייבים לתקנות זיהום אוויר ורעש מחמירות, משפרי רכבים במדינות רבות מתעלמים מתקנות אלו ומשפרים את רכביהם בכדי להפחית את תופעת הלחץ הנגדי. עם זאת, מנועי בעירה פנימית זקוקים לרמה מסוימת של לחץ נגדי בכדי לפעול בצורה עגולה ולכן הפחתת הלחץ בצורה דרסטית עד כדי ביטולו עלולה לא רק לא להועיל לרכב אלא אף להזיק לו.

מאייד /קרבורטור

רכיב במנוע בנזין היוצר תערובת בערה של בנזין וחמצן להזנת המנוע. המאייד הומצא בשלהי המאה ה-19 על ידי מהנדס הונגרי בשם באנקי.

המכוניות המודרניות של ימינו כבר אין שימוש במאיידים וניתן למצוא אותם במכוניות ישנות יותר. מי שמתעקש יכול למצוא קרבורטורים פעילים המנועים בעלי נפח קטן כדוגמת טיסנים, משורים לחתוך עץ, כלי גינון וכדומה.

רוב היישומים הם של מאייד אחד למנוע אך קיימים גם יישומים של יותר ממאייד אחד למנוע ואפילו מאייד אחד לכל בוכנה.

מוט מייצב

מוט מתכת עגול אשר מחבר בין הגלגלים באותו סרן. תפקידו העיקרי הוא להעביר חלק מן העומס על המתלה בצד אחד לצד השני של הרכב ובכך להפחית את זווית הגלגול, להגביר את האחיזה ולאפשר פנייה במהירות גבוהה יותר. המוט המייצב מקשיח את התנהגות הרכב ומבטיח התנהגות חדה יותר בעת הפניית ההגה. לרוב, מוט מייצב בסרן הקדמי יפחית תת היגוי בעוד מוט מייצב בסרן האחורי יעודד היגוי יתר. עוד על מוטות מייצבים קרא כאן

מוט פיתול

מוט מתכת ארוך אשר מחובר בצורה כזו שצידו האחד מעוגן לשלדה בעוד צידו השני, המחובר לגלגל, חופשי להתפתל. מוט הפיתול מהווה תחליף למערכות המתלה מבוססות קפיצי העלים והקפיצים הסליליים, בעת תנועה של אחד הגלגלים מעלה ומטה, המוט מתפתל ויוצר התנגדות אשר בתורה מדמה פעולת שיכוך של קפיץ. לתצורת מתלה זו יש יתרונות בעיקר באפשרויות כוונון גובה הרכב.

מוטו קרוס Moto Cross

ענף במירוצי האופנועים. לרוב נערך באיצטדיון או מסלול היקפי "קצר" יחסית, מאופיין ברכיבה מתישה מצד הרוכב, הרבה קפיצות באויר, ומכשולים שמפריעים לרוכב בזמן המירוץ. האופנועים המתאימים ביותר לענף זה יהיו קלים, ומכויילים לנחיתה מקפיצות גבוהות יחסית.

מחרשה

חלק פלסטיק באחורי האופנוע עליו מורכבים, לרוב, הפנס האחורי, פנסי האיתות ומספר הרישוי.

מחשב ניהול מנוע

מערכת אלקטרונית אשר שולטת לכל הפחות בכיווני האוויר/דלק ברכב ובכך מאפשרת נסיעה חלקה, ביצועים מקסימליים ותצרוכת דלק מתונה. כיום, מחשבי ניהול מנוע מתקדמים שולטים גם ברמות פליטת המזהמים, תפקוד החיישנים השונים ברכב וכן בזיהוי תקלות ואיבחונן. משפרי מכוניות רבים מתקינים תוכנות משופרות על המחשב המקורי במטרה לשנות את מפות הדלק ולהרוויח תוספות בהספק, וכן מערכות ניהול מנוע עצמאיות המאפשרות אינסוף אפשרויות כיוון בכל הנוגע ליחס אויר/דלק כגון כיוון ע"פ סל"ד, ע"פ הילוך, ע"פ טמפ' חיצונית וכו'.

ממיר קטליטי

חלק במערכת הפליטה בכלי רכב. תפקידו למזער את פליטת המזהמים, אשר נפלטים בעת פעולת המנוע לאוויר העולם. בממיר הקטליטי נוצרת פעולה כימית שבה שאריות פחמימניות מתהליך הבעירה נשרפות עד תום. הממיר הקטליטי ימוקם לרוב בין הדאון-פייפ לדוד המרכזי. רכבים בעלי ממיר קטליטי פולטים כעשירית מן המזהמים הנפלטים ע"י רכבים ללא ממיר.

מנוע אטמוספרי

כינוי לתצורת מנוע אשר אינה עושה שימוש במגדש מסוג כלשהו (טורבו/על). במנועים מסוג זה יניקת האוויר מתבססת אך ורק על האוויר אשר המנוע יונק באופן עצמאי, במצב כזה המקסימום הוא כ- 0.3 באר, במנועים מוגדשים לעומת זאת הגבול נמתח רק כאשר המנוע אינו יכול לעמוד בהספקים שהוא מפיק.

מנוע בוקסר

מנועי בוקסר נפוצים במכוניות סובארו ופורשה. מנוע הבוקסר מיוחד בכך שהוא מורכב משני צמדי בוכנות המסודרים בצורה אופקית אחד מול השני. לבעלי דמיון מזכיר הסידור הזה שני מתאגרפים תוך כדי קרב ומכאן קיבל המנוע את שמו. השוני בין מנוע בוקסר לבין מנוע V ב-180 מעלות (יש דבר כזה) הוא שבמנוע בוקסר לכל בוכנה ארכובה נפרדת ובמנועי ה-V לכל צמד בוכנות נגדיות ארכובה אחת.

מנוע בעירה פנימית

מנוע אשר שורף תערובת של אוויר ודלק במטרה לייצר כוח. על אף העבודה שהמונח מתאר כל סוג של מנוע בעל תנועת אנכית של בוכנות ואף מנועים רוטוריים, לרוב נעשה שימוש במונח על-מנת לתאר מנועי ארבע בוכנות בתצורת בנזין ודיזל. ארבעת הפעולות אשר מבצע המנוע על-מנת להפיק כוח הינן: יניקה, דחיסה, עבודה/בעירה, פליטה. מנועים שונים מבצעים את הפעולות באופן שונה אך המטרה נותרת זהה, הפקת הכוח המקסימלית מתערובת האוויר/דלק.

מנוע טורי

מנוע אשר הבוכנות מסודרות בטור לאורך הרכב.

מנוע רוחבי

כשאומרים מנוע רוחבי מתכוונים למנוע טורי אשר טור הבוכנות שלו מוצב לרוחב המכונית במקום לאורכה במנוע טורי ״רגיל״.

מסנן (פילטר) אוויר פתוח

מהווה תחליף למסנן האוויר אשר מגיע כסטנדרט בכל רכב היוצא משערי המפעל. המסנן הפתוח מאפשר זרימה משופרת של אוויר מאחר והוא מתוכנן באופן שיהווה הכי פחות התנגדות לאוויר הנכנס למנוע תוך סינון מירבי של לכלוך אשר עשוי להזיק למנוע. ישנם סוגים רבים של מסנני אוויר, כאשר הנפוצים ביותר הינם מסננים פתוחים אוניברסליים בצורת קונוס/פטריה ומסנני "אינבוקס" אשר מיוצרים בהתאמה לרכבים ספציפיים בכדי להתאים כתחליף ישיר למסנן המקורי בקופסת האוויר המקורית.

מרכב אחוד

תצורת מרכב מסויימת שבה שלדת הרכב והמרכב של הרכב בנויים כמקשה אחת. זוהי תצורת השלדות הנפוצה ביותר בעולם הרכב.

מרשל

מרשל הוא מושג מעולם המרוצים המתאר את אחד התפקידים החשובים ביותר על המסלול בעת קיום מירוצים מוטוריים. המרשלים הם מעין שופטים המוצבים בנקודות שונות על המסלול ומפקחים על קיומו התקין של המירוץ מבחינת התקנון והבחינה הבטיחותית. הם דואגים לסימון המסלול, פינוי חפצים המסכנים את בטיחות המירוץ, עזרה למתחרים במקרה של תקלה ו/או תאונה, סימון, אזהרה במקרה תאונה והעברת הודעות לצוותי המירוץ (כגון מספר ההקפות שנותרו, סימון הקפה אחרונה וסיום המירוץ), וכל זאת בעזרת שלטים ודגלים. שמירותי שטח ארוכים הם גם אחראים על איוש נקודות הבקרה והתדלוק.

פלאג /מצת

רכיב חשמלי המהווה חלק עיקרי במערכת ההצתה של מנועי בנזין. בכל צילינדר מותקן פלאג אחד (בראש הצילינדר) והוא שנותן את הניצוץ הגורם להצתת התערובת. הפלאג בנוי משתי אלקטרודות. האחת מקבלת מתח מסליל ההצתה והשניה מוארקת.

משקל בלתי מוקפץ

כולל את כל מה שנע עם הגלגל 'מתחת' לקפיץ: כלומר, סה"כ המשקל של הרכיבים. הרכיבים כוללים את הגלגל (צמיג+ג'אנט), מערכת הבלמים (קאליפר, צלחת בלם, נאבה וכו') וחלקים מן המתלה עצמו (בולם, קפיץ, זרועות קישור, Ball-joints וכו').ככל שהמשקל הבלתי מוקפץ עולה המתלה נדרש להיות איכותי יותר כדי להצליח במשימת השיכוך. לפיכך, כדי לאפשר לגלגלים לעקוב בצורה אופטימאלית, נשאף למשקל בלתי מוקפץ נמוך ככל האפשר.

נאבה

מכלול מכני שעליו מורכב הגלגל, הנאבה מאפשרת תנועה חלקה ומוגדרת של הגלגל.

נעילה הידרוסטטית

תופעה בה נמנעת יכולת התנועה של המנוע בעקבות חדירת נוזלים אל חלל הצילינדרים. מאחר ונוזלים אינם ניתנים לדחיסה כמו אוויר, המנוע למעשה "ננעל" ומפסיק להסתובב. תופעה זו מוכרת לחובבי השטח אשר נדרשים לעיתים לעבור מכשולי מים. לרוב, חדירת המים למנוע מתרחשת בעקבות כניסת מים דרך מסנן האוויר ולכן חובבי שטח רבים ממקמים את פילטר האוויר גבוה יותר ביחס למיקום המקורי.

נעילת דיפרנציאל

קיימים דיפרנציאלים "פתוחים" בעלי אופציה לנעילה מהמקור, וקיימים דיפרנציאלים "פתוחים" שאפשר להוסיף להם אופציה של נעילה. מכלול זה יימצא בעיקר ברכבי שטח ורכבי ראלי. דיפרנציאל נעול יוציא מהירות סיבוב זהה לשני הגלגלים, תמיד.(גם בפניה, מה שעלול לגרום לאיבוד אחיזה).

הנעילה היא למעשה, ביטול הדיפרנציאל. אנחנו מבחינים בין סוגים רבים של נעילות: חשמלית, בעלת פיקוד לחץ אוויר ומכנית, קבועה, נשלטת ואוטומטית.

*במהלך נסיעה בשטח ניתן להגיע למצב של אובדן אחיזה מוחלט בגלגל או שניים, מצב זה נקרא "הצלבה" – נעילת דיפרנציאל מסייעת להיחלץ ממצב זה.

**נעילת דיפרנציאל/דיפרנציאל סגור יתאים לשימוש בכלי רכב מיוחדים למרוצי דראג. כתוצאה מפרץ הכוח הרב שמועבר לגלגלים האחוריים ייתכן אובדן אחיזה, מצב שיוקצן עם דיפרנציאל פתוח. לכן, מרבית המכוניות המשתתפות במירוצי דראג עושות שימוש בדיפרנציאל נעול/סגור.

סעפת יניקה משופרת

סעפת יניקה ייעודית אשר מחליפה את סעפת היניקה המקורית והמגבילה של הרכב. לרוב, סעפות יניקה משופרות מתוכננות באופן שפותר את המגבלות הקיימות בסעפת המקורית. סעפות יניקה משופרות משמשות משפרי רכבים רבים הגודשים את רכביהם על מנת לאפשר למנוע "לנשום" באופן חופשי יותר ופחות מוגבל.

סרבל נהיגה/מירוצים

השימוש בסרבל בזמן מירוץ מחוייב לפי תקנות הFIA. הסרבל עשוי מבדים סינתטיים נושמים, סיבי נומקס מאפשרים עמידות במידה מסויימת לאש וחום קיצוני שיכולים להיות בסביבת הנהג במקרה של תאונה בזמן מירוץ. לסרבל חשיבות רבה מבחינת בטיחותית לנהג. הסרבלים מעוצבים ארגונומית, תנוחת הנהיגה והתנועות שנהג עושה בזמן מירוץ נמצאות במרכז תשומת הלב של יצרניות הסרבלים. ישנן מספר חברות מובילות ׁ(SPARCO, OMP, SIMPSON, ALPINESTARS) לייצור סרבלים שעומדים בתקנים המחמירים של הFIA .

סרן חי

כינוי לסרן שמכיל דיפרנציאל וציריות. סרן זה יהיה מחובר לגל הינע שמקבל תנועה מתיבת ההילוכים/תיבת העברה ומעביר את התנועה לגלגלים. בניגוד אליו, סרן אשר מהווה רק מוט המחבר שני גלגלים ואינו מעביר אליהם תנועה מכונה "סרן מת". יתרונו הסרן החי הם בפשטותו וחוסנו (ומכאן גם מחירו הנמוך) וחסרונותיו העיקריים הוא בנוחות הנסיעה והשליטה ברכב. סרן חי ניתן למצוא היום בעיקר ברכבי שטח מהגרעין הקשה וכלי רכב מסחריים.

עוקה יבשה DRY SUMP

בשונה ממנוע "רגיל" שהשמן נאגר באגן השמן (נמצא בתחתית המנוע/קרטר ונקרא גם עוקת השמן) במערכת עוקה יבשה, קיים מיכל מיוחד לשמן המנוע. השמן נשאב ע"י משאבה למקומות השונים במנוע, בסיום מחזור השימון/קירור השמן חוזר למיכל. שיטת תכנון זו מונעת קשיי סיכה במצב של כוחות G חזקים, אופיינית למכוניות מירוץ וכלי טיס.

פגוש מחוזק

שיפור נפוץ בעולם בכלי רכב 4X4. עם תכנון נכון יביא לשיפור בזויות הגישה והנטישה של כל הרכב. ישנם סוגים שמתוכננים לאכלס כננת, תאורה נוספת, שאקלים, מתקן ג'ריקן ועוד.

צמיגי סמי סליקס

צמיגים המשלבים את האחיזה הגבוהה של צמיגי הסליקס עם יכולת פינוי המים של צמיגי כביש כלל עונתיים. צמיגים אלו אמנם מיועדים לשימוש רב עונתי והם חוקיים לכביש אך בתנאים יבשים הם מתעלים על פני צמיגי ביצועים רגילים.

צירייה

מכלול מכני שמעביר כוח סיבוב מהדיפרנציאל לנאבה/גלגל. מהווה חלק מרכבת הכוח של הרכב. ברכבי שטח בעלי שיפורים בכח המנוע וגודל הגלגלים תיתכן שבירה של בציריות בעומסים גבוהים וניתן למצוא בשוק השיפורים מבחר גדול של ציריות משופרות.

צמיג דיאגונלי

עד אמצע שנות הארבעים של המאה העשרים נעשה שימוש בצמיגים דיאגונלים. בצמיג דיאגונלי מסודרות השכבות בצורה אלכסונית. שיטת הבניה הזאת של צמיגים חייבה חיזוקים רבים שהעלו את משקל הצמיג ופגעו בביצועיו ובנוסף הגבילו מאד את מהירות הרכב. בגלל שלל חסרונותיה נזנחה שיטה זאת והיום אין מייצרים יותר צמיגים דיאגונליים.

צמיג רדיאלי

בשנת 1946 המציאה חברת הצמיגים MICHELIN את הצמיג הרדיאלי. התכנון והייצור של שלד הצמיג שונה, שכבות השלד פוצלו לשלד הצמיג ולחגורה. בוצעה הפרדה בין עבודת החישוק לעבודת הסוליה, דופן הצמיג "רכה" באופן יחסי לסוליה וגמישה ע"מ לאפשר ספיגת זעזועים ברמה מסוימת ולהגביר את רמת ההתאמה של סוליית הצמיג לתוואי הדרך המשתנה, המשמעות היא יותר אחיזה. בעיית ההתחממות נפתרה ובשל כך מתאפשרת מהירות גבוהה יותר ועמידות גבוהה יותר לאורך זמן. הנחת שכבות השלד לרוחב אפשרה למיתרי הכרכס לשאת את הכוח שמפעיל לחץ האוויר בכיוון הרדיאלי בלבד, ואפשרה להפחית את שכבות הכרכס עד כדי רובד אחד ולבנות את הצמיגים עם מיתרי פלדה. משקל הצמיג פחת, העברת הכוח לכביש השתפרה, ההתנגדות לגלגול פחתה וכל אלו תורמים לנתון צריכת דלק משופר משמעותית. היום הרוב המוחלט של הצמיגים למכוניות נוסעים הם רדיאלים, אבל עדיין מסמנים אותם על ידי הטבעת האות Rעל דופן הצמיג.

צמיגי סליקס

צמיגים ייעודיים למירוצי כביש בתנאי מירוץ יבשים. לצמיגי אלו אין "פרופיל" והם למעשה חלקים לחלוטין ולכן אינם חוקיים לכביש. לרוב, עשויים מתרכובות המבטיחות אחיזה מקסימלית גם תחת נהיגה אגרסיבית במיוחד. צמיגים אלו נועדו להדביק את הרכב לכביש, פשוטו כמשמעו.

קו מירוץ/ מסלול

זמן ההקפה המהיר ביותר במסלול יושג רק בנסיעה לפי הקו המהיר ביותר האפשרי בתוואי המסלול. קו המירוץ יהיה התקפי, לפי עקרונות SLOW IN FAST OUT, בלימות מאוחרות עד כמה שניתן, הצמדות לשיא הסיבוב (אייפקס) ויציאה רחבה עד כמה שהאספלט מאפשר.

קסדה

רכיב הבטיחות החשוב ביותר לנהג. הצורך בקסדה איכותית שמתאימה לספורט מוטורי משתנה בהתאם לסוג כלי הרכב/סביבת הנהג או הרוכב. בגדול, יש כמה סוגים: קסדה קלאסית, מלאה וסגורה עם משקף (בעיקר אופנועים, קארטינג) , קסדה מלאה פתוחה ללא משקף (אופנועי שטח, ATV ,UTV – עושים שימוש במשקפי אבק), קסדה פתוחה (שימוש במכוניות ראלי סגורות, ראלי רייד). בקסדות מודרניות יש אפשרות לשלב מכשירי קשר (נהג נווט, נהג-צוות רחבת טיפולים) . החברות המובילות בעולם עושות שימוש במנהרות רוח, חומרים מרוכבים, טכניקות צביעה ייחודיות ועוד, כל זאת במטרה להגיע לרמת בטיחות כמה שיותר גבוהה, התאמה מושלמת ונוחות מירבית בזמן השימוש.

קסדה על הראש 1 2 3 

קפיץ ליניארי

קפיץ שקוטר התיל קבוע לכל אורכו וגם המרחק בין כריכה לכריכה קבוע. בקפיץ 500 LBS לדוגמא, אם יונח עליו משקל של 500 LBS הקפיץ ישקע מ"מ 1 בדיוק. עוד 500 LBS ישקע עוד מ"מ, עד סוף המהלך שלו. לכן נקרא ליניארי. השימוש נפוץ מאד במכוניות מירוץ – בשימוש בקפיץ ליניארי או שילוב של שני קפיצים ליניארים על אותו בולם אפשר להגיע לכיול מתלים אופטימלי וגמיש בהתאם לכלי הרכב ותנאי הדרך.

קסדה על הראש 1 2 3 

קפיץ פרוגרסיבי

קפיץ שקוטר התיל לא קבוע ו/או המרחק בין כריכה לכריכה לא קבוע. קפיץ כזה יכול להתאים לשימוש במכוניות סטנדרטיות. קפיץ פרוגרסיבי מאפשר נוחות, ריסון וקשיחות באיזון שיתאים לתנאי נהיגה יומ-יומיים. קפיץ כזה יכול להיות רך בתחילת המהלך שלו (300 LBS) ההגיון הוא להיות "רך" יחסית ע"מ לאפשר שיכוך טוב של כביש משובש, קורדוריו וכו', לאחר כמה מ"מ של כיווץ הקפיץ הופך "קשה" (450LBS) יותר לכיווץ – ע"מ להתמודד עם ריסון אנרגיה גדול יותר (פס האטה לדוגמא).

ראלי קרוס

ענף מירוצי מכוניות. נערך במסלול עפר/כביש ועפר היקפי, עם מס' נהגים שמוזנקים באותו הזמן. בסוג מירוצים זה יש יחסית הרבה תאונות עקב נהיגה אגרסיבית ותנאי המסלול שלא תמיד מתאימים לנסיעה של כמה מכוניות באותו הזמן. הענף הוא ראוותני ומהנה מאד לצפייה, למרות שנחשב פחות יוקרתי מאשר סבבי הראלי האחרים שמתקיימים.

ראלי רייד

סבב מירוצי שטח שנערכים בכל העולם, המירוצים כוללים נסיעה במסלולים ארוכים מאד מבחינת ק"מ, המסלולים אינם מסומנים ומחייבים ניווט ונהיגה אחראית, לרוב המירוצים נמשכים יותר מיום אחד ולכן יש חשיבות מכרעת לאמינות כלי הרכב, והיחס של נהיגה מהירה לבין שמירה על המכונית מצד הנהג.

רסריקטור

טבעת הגבלה לפתח כניסת האויר בטורבו, במכוניות מירוץ עם מגדש טורבו. משתמשים ברסטריקטור על מנת לוודא שלכל המלחרים נקודת התחלה שווה מבחינת הטורבו. מקובל בקטגוריות מירוץ מסוימות, לא בכולן.

שיפוע צד (שפ״צ)

מצב מסוים בנהיגת שטח בו שני גלגלים מצדו האחד של כלי הרכב (שמאל או ימין) נמצאים גבוה יותר משני הגלגלים המקבילים אליהם. מצב זה יכול להיות מסוכן לנהג מהסיבה שקשה לאמוד מתי הרכב יתהפך, בייחוד בכלי רכב עם מרכז כובד גבוהה.

שלדת סולם

שיטה שהיתה נפוצה לתכנון ויישום עבור יצרניות רכב 4X4. השלדה בנויה בצורה כזאת: 2 קורות אורך מאסיביות ועוד כמה קורות רוחב בהתאם לצורך ולמבנה של כלי הרכב. על בסיס השלדה הזאת "מונח" מרכב (BODY) שמחובר בכמה נקודות לשלדת הסולם ובכך יש הפרדה מלאה בין תא הנוסעים ובין השלדה. רוב היצרניות של רכבי השטח המודרני זנחו את השימוש בשלדת סולם וזאת נשארה נחלתם של רכבי השטח הטהורים, טנדרים ומשאיות.

שלדת צינורות

שלדה שבנויה כולה מצינורות ברזל (קיימים המון סוגי סגסוגת, ברזל, פלדה, נירוסטה, טיטניום, חומרים מרוכבים-קרבון ועוד). הרעיון הוא משקל מינימלי, מקסימום קשיחות מרכב ועמידות בתנאים קיצוניים. השימוש בשילדת צינורות נפוץ בעיקר ברכבי ספורט מיוחדים ורכבי עבירות.

שסתום יניקה

תפקידו לפתוח מעבר לכניסת אוויר (או תערובת בנזין ואוויר) לתוך חלל הבעירה שבצילינדר.

שסתום פליטה

תפקידו לפתוח מעבר ליציאת גזים מן הצילינדר אל סעפת הפליטה. השסתומים נפתחים על ידי מנגנון גל הזיזים בעיתוי המתאים ונסגרים באמצעות קפיצים חזקים.

בושינג/ תותב/ בוקסה/ ״גומיה״

תותבים העשויים מכל מיני חומרים (גומי, פוליאוריטן ועוד) הנמצאים בנקודות החיבור והחיכוך של זרועות הקישור במתלים ובמקומות אחרים כמו קפיצי עלים, משולשים ועוד. תותבים אלו אמורים להפריד מגע בין המתכות, לאפשר את התנועה המוגדרת שהמתלה מתוכנן לבצע ולשמור על הקשיחות המבנית של המתלה עד כמה שניתן.

תזמון שסתומים משתנה

במערכת תיזמון רגילה עם פאזות קבועות (ללא תיזמון משתנה), פאזות השסתומים, או נכון יותר זמני חפיפת* שסתומים סביב נקודה מתה עליונה של הבוכנה נקבעים כפשרה. להשגת הספק גבוה בסל"ד גבוה נדרשת חפיפת שסתומים גדולה. חפיפה גדולה מאפשרת פינוי מהיר של גזים שרופים ומילוי מהיר של הצילינדר בתערובת אוויר-דלק. לעומת זאת, בסל"ד נמוך-בינוני עדיף שהחפיפה תיהיה קטנה יותר או שווה ל 0. חפיפה קטנה משפרת את המומנט בסל"ד נמוך ואת התגובה לגז. כאמור, במערכת רגילה התיזמון הוא פשרה בין שתי הדרישות האלו.

מערכת תיזמון משתנה פשוטה מאפשרת שני מצבים בגל זיזים של שסתומי היניקה -חפיפה קטנה בסל"ד נמוך, חפיפה גדולה בסל"ד גבוה.

וכך נהנים משני היתרונות – גם מומנט יפה ותגובת מצערת טובה בסל"ד נמוך-בינוני וגם הספק גבוה (שגם נראה טוב בפרוספקט) בסל"ד גבוה.

בהמשך פותחו מערכות עם שינוי רציף ולא דו מצבי, שמשפיע על כל תחום הסל"ד. כלומר עם עליית הסל"ד החפיפה הופכת לגדולה יותר ויותר.

* חפיפת שסתומים – מצב בו שסתומי הפליטה וגם שסתומי היניקה נשארים פתוחים (חלקית) באותו זמן.

תיבת הילוכים

חלק ברכב המאפשר את תנועת הרכב קדימה ואחורה תוך ניצול סיבובי המנוע והמרתם באמצעות יחסי העברה שונים בהתאם לצרכי נהיגה שונים. תיבות הילוכים ידניות עושות שימוש במצמד ובבורר הילוכים ידני בעוד תיבות הילוכים אוטומטיות עושות שימוש בלחץ הידראולי ובמחשב ע"מ לברור הילוכים. יחסי ההעברה השונים בגיר מאפשרים הספקים שונים של מומנט בהתאם לצרכי הנהיגה. כך למשל הילוכים נמוכים מפיקים מומנט רב לשם תחילת נסיעה ועליות תלולות בעוד ההילוכים הגבוהים אינם מפיקים מומנט כה גדול אך מיועדים למהירויות שיוט. בעוד תיבות הילוכים ידניות עדיין משתמשות באותו מנגנון קלאסי, תיבות ההילוכים האוטומטיות עברו שינויים משמעותיים לאורך השנים וכיום ניתן למצוא תיבות הילוכים אוטומטיות אשר מאפשרות חיסכון בדלק ואף ביצועים עדיפים על פני תיבות ידניות.

תיבת הילוכים אוטומטית פלנטרית

הנהג לא מעורב בתהליכים הכלולים בהעברת ההילוכים אלא הם מתבצעים באופן אוטומטי על ידי המערכת. תיבה מסוג זה נפוצה בכלי רכב, לרוב תכלול בין 4 ל-6 יחסי העברה + הילוך אחורי. מדובר במנגנון סבוך בהרבה לעומת תיבת הילוכים ידנית: יש בו שסתומים הידראוליים וחשמליים רבים, יחידת פיקוד אלקטרונית, ממיר מומנט ורכיבים רבים אחרים הנוטים להתקלקל בתכיפות גבוהה יותר מאשר תיבה ידנית, בעיקר בשל התחממות הנוזל ההידראולי בעומס ואובדן תכונותיו המסככות.

תיבת הילוכים סיקוונסיאלית

ישנן תיבות הילוכים שמנגנון השילוב הפנימי שלהן שונה בזה שההילוכים תמיד יעברו בסדר עולה או יורד בלי אפשרות של "דילוג" על הילוכים. התפעול מתבצע על ידי דחיפת ידית ההילוכים קדימה – העלאת הילוך, ועל ידי משיכת ידית ההילוכים אחורה – הורדת הילוך. תיבת ההילוכים הסיקוונסיאלית זהה מבחינת המבנה לתיבת ההילוכים הרגילה ומה שמבדיל ביניהן הוא אופן העברת ההילוכים. הרעיון הוא כזה, ההילוכים עוברים בסדר רציף קבוע: 1-2-3-4-5, 5-4-3-2-1. תיבת הילוכים כזאת נמצא לרוב במכוניות מירוץ ובשינוי גם באופנועים (ששם העברת ההילוכים מתבצעת באמצעות הרגל)

תיבת הילוכים רובוטית בעלת מצמד בודד

למעשה, אופן הפעולה דומה ביותר לזה של תיבת הילוכים ידנית קלאסית, אלא שבמקום הנהג יש רובוט שתפקידו לתפעל את הקלאץ' ולדאוג להחלפות ההילוכים. שימוש בתיבת הילוכים מסוג זה יביא לנתון צריכת דלק טוב (חסכוני יותר) יותר לעומת תיבת הילוכים אוטומטית פלנטרית. חסרון משמעותי: העברות הילוכים פחות "עגולות" ומדויקות. בנהיגה, ממשק תיבת ההילוכים הרובוטית זהה לתיבת הילוכים אוטומטית פלנטרית, מלבד זה שאין הילוך P/חניה.

תיבת הילוכים רציפה

CVT – Continuously Variable Transmission . מאפשרת שינוי רציף בטווח יחסי העברה, המוגבלים בשני יחסי העברה קיצוניים – נמוך ביותר והגבוה ביותר.תיבת הילוכים הרציפה, חסרת הילוכים מובנים. רוב התצורות מתבססות על מנגנון המכיל רכיבים כדוגמת חרוטים או כדורים, המעבירים ביניהם כוח בעזרת רצועות או מגע ישיר. תזוזת רכיבים אלו ושינוי נקודות המגע ביניהם, מאפשרת שינוי ביחסי ההעברה.תיבת הילוכים רציפה מאפשרת חיבור קבוע בין המנוע לתיבת ההילוכים, אין צורך בניתוק וחיבור התמסורת, על מנת להחליף בין ההילוכים. בנוסף, מאפשרת להתקן המניע לפעול במהירות קבועה, לאורך טווח מהירויות. יתרונות אלה, יכולים להביא לביצועים טובים יותר וניצול אנרגיה משופר.

צור קשר